Polystyren ve stavebnictví

Stavební firma Jiří Štrouf - férová cena +420 603 960 218

Polystyren ve stavebnictví


Polystyren je  v posledních letech díky svým vlastnostem jedním z nejoblíbenějších stavebních materiálů na světě. Využívá se zejména jako izolační materiál pro zateplování fasád a podlah. Seznamte se s jeho vlastnostmi, druhy, využitím a dalšími zajímavými informacemi.

Několik zajímavostí na úvod

 • Jeho chemický název je polyvinylbenzen.
 • Polystyren byl objeven roku 1939 berlínským lékárníkem Eduardem Simonem, který ho izoloval z pryskyřice borovice.
 • V roce 2021 se celosvětově vyrobilo téměř 400 milionů tun plastů, z toho více než 5 %  (téměř 21 milionu tun) polystyrenu; více než polovina světové produkce polystyrenu je v Asii.
 • Kromě stavebnictví se polystyren využívá v potravinářství (jednorázové nádobí, obalové materiály - misky, přepravky na chlazené maso), nábytkářství (výplň sedacích pytlů - nepohlcuje vlhkost, nedrží se v něm roztoči); pro výrobu interiérových stropních obkladů a dekorací, pro pěstování rostlin (příměs v substrátu, aby byl vzdušnější).
 • V minulosti se také používal jako výplň záchranných vest amerických námořníků.

Použití polystyrenu ve stavebnictví

 • Nejběžněji se používá jako tepelný izolant pro zateplení budov (fasády, podlahy).
 • Drcený expandovaný polystyren (kuličky) lze přidat do betonu při vylévání podlah (polystyren-beton) a to až v poměru 2:1. Díky tomu je hmota lehčí a má lepší tepelně izolační vlastnosti. Drcený polystyren lze pro toto využití pořídit pytlovaný. 

Výhody polystyrenu

 1. vynikající tepelně izolační vlastnosti - zabraňuje velkým únikům tepla
 2. skvělé zvukově izolační vlastnosti - tyto vlastnosti se zvyšují jeho lisováním a pozměněním buněčné struktury
 3. minimální nasákavost - není rozpustný ve vodě, tj. materiál nepohlcuje vodu; vzdušná vlhkost jím však dobře prochází
 4. dobré mechanické vlastnosti - sice křehký, ale tvrdý plast
 5. dobrá zpracovatelnost, snadná aplikace - lze jej řezat, vrtat, lepit, natírat různými stavebními hmotami a nátěry, různě tvarovat a přizpůsobovat dle potřeby
 6. tvarová stabilita - záleží především na teplotě, krátkodobě snese teplotu až do 100°C, dlouhodobě do 80°C
 7. ekologická nezávadnost - je biologicky neutrální, nepoškozuje životní prostředí, sice je pro průmyslové účely uměle vyroben z ropy, jeho složky styren i pentan se však běžně vyskytují v přírodě
 8. zdravotní nezávadnost - neobsahuje zdraví škodlivé látky jako např. formaldehyd nebo radioaktivní látky
 9. cenová dostupnost - v porovnání s jinými izolačními materiály

Druhy stavebního polystyrenu


EXPANDOVANÝ POLYSTYREN (EPS)

 • Zpěňovatelný neboli expandovaný polystyren (EPS) je nejběžnější izolant pro zateplení budov. Většinou je k dostání ve formě bílých desek s rozměrem nejčastěji 0,5 x 1 m a šířky od několika milimetrů až několika centimetrů. 
 • Má pěnovou strukturu tvořenou drobnými útvary (buňkami) ve tvaru mnohostěnu vyplněných vzduchem. V hmotě je celkově obsaženo jen 2 % polystyrenu a zbylých 98 % tvoří vzduch. 
 • Právě díky vzduchu, který má nepatrnou tepelnou vodivost, má EPS tak vynikajícím tepelně izolační vlastnosti. Ty se příliš nemění ani s věkem v porovnání s pěnovými hmotami vyplněnými jinými plyny.
 • Na novostavby a starší budovy s nepříliš vysokou vlhkostí stěn se nejběžněji používá fasádní polystyren EPS 70F nebo EPS 100 F (číslo v názvu značí pevnost v tlaku v kPa; písmeno “F” = fasádní).
 • Speciálně lisované desky s narušenou strukturou buněk mnohostěnů mají skvělé zvukově izolační vlastnosti a používají se do plovoucích podlah pro snížení kročejového hluku.

GRAFITOVÝ FASÁDNÍ POLYSTYREN

 • Jedná se o pěnový polystyren (EPS) s příměsí grafitu (uhlíku). Prodává se ve formě šedých desek.
 • Díky grafitové složce má vynikající tepelný odpor, část tepla totiž odráží zpět do zdiva - pro stejný efekt poté stačí o 20% menší tloušťka než bílého pěnového polystyrenu.
 • Díky grafitu také  nepodporuje hoření a je samozhášivý (při požáru se taví).
 • Ze všech typů polystyrenů užívaných k zateplení má nejideálnější poměr cena/výkon, proto je v současnosti oblíbenější než EPS 70F. 
 • Na českém trhu je od roku 2007.

EXTRUDOVANÝ POLYSTYREN (XPS)

 • Extrudovaný polystyren se vyrábí také ve formě desek nejčastěji o rozměrech 1250 x 600 mm a v různých barevných provedeních. 
 • Vyrábí se vytlačováním (extruzí) taveného polystyrenu, kdy je současně hmota sycena zpěňovadlem, díky čemuž má odlišnou strukturu a lepší vlastnosti:
  • pevnost v tlaku,
  • vyšší tepelný odpor (lépe izoluje teplo),
  • nenasákavost,
  • odolnost vůči vlivu zeminy, plísním, hmyzu a hlodavcům.
 • Používá se především pro zateplování spodních částí budov - sokly.
 • Oproti EPS je dražší.

Pokrývačské práce

Děláme nové střechy, opravujeme a rekonstruujeme střechy stávající nejrůznějších typů. Nabízíme různé typy střešních krytin – pálené, betonové, plastové, kamenné, plechové… Spolupracujeme s prověřenými dodavateli materiálů (BRAMAC, TONDACH, IKO, CEMBRIT …). Zaručujeme kvalitu a dlouhou životnost střech a střešních krytin, které jsme realizovali.

Klempířské práce

Práce v klempířství, které nabízíme, jsou především oplechování fasád a střech, lemování komínů. Montujeme veškeré klempířské prvky a systémy. Využíváme přitom různé druhy materiálů (titanzinek, pozinek, poplastované plechy…). Vždy dbáme na kvalitu materiálů i provedených prací.

Tesařské práce

Opravujeme staré krovy, stavíme krovy úplně nové. Samozřejmostí je precizní impregnace dodávaného materiálu proti houbám, plísním a škůdcům. Cenová nabídka a poradenství ZDARMA.

Stavebnictví

Stavební firma Jiří Štrouf Brno. S námi se vaše rekonstrukce nepromění v noční můru. Zakládáme si na spolehlivosti – dodržujeme termíny dle smlouvy, ceny v průběhu realizace stavby neměníme.

Realizace střech

Děláme nové střechy, opravujeme a rekonstruujeme střechy stávající nejrůznějších typů. Nabízíme různé typy střešních krytin – pálené, betonové, plastové, kamenné, plechové… Spolupracujeme s prověřenými dodavateli materiálů (BRAMAC, TONDACH, IKO, CEMBRIT …). Zaručujeme kvalitu a dlouhou životnost střech a střešních krytin, které jsme realizovali.

Opravy střech

Střecha je důležitou čepicí každého domu. Ať už rovná nebo šikmá, každá má svá úskalí. Objednejte si doktora na střechy, ať už máte jakýkoliv problém.

Plechové střechy na míru

Kompletní realizace plechových střech se zárukou 5 let. Realizujeme všechny druhy plechových střech, pomůžeme vám vybrat tu správnou, protože každá stavba je originální. Někde jsou plechové střechy standardem i pro rodinné domy a chalupy. Největší výhodou je nízká hmotnost a jednoduchá montáž.

CENÍK pokrývačských a klempířských prací

Kolik stojí střecha? Pokud poptáváte klempířské a pokrývačské práce a hledáte ceník, neváhejte nás kontaktovat. Uděláme vám cenu přesně na míru vaší stavbě.

Drobné práce na střechách

Pomůžeme vám při údržbě, čištění, nátěrech, oplechování, olemování komínů, zjišťování stavu a drobných opravách. Pokrýváme střechy tvrdými krytinami (křidlice), plechem, asfaltovými šindeli a přírodní břidlicí. Vyrábíme a montujeme klempířské prvky, vyměňujeme okapové systémy. Měníme a opravujeme staré krovy, montujeme krovy nové. Pracujeme i s pomocí horolezecké techniky.

Stavba krovu

Krovy na míru (sanace, oprava krovů), bezpečná stavba a montáž krovu se zárukou 60 měsíců

Stavba pergoly

Chystáte se vybudovat zahradní pergolu svépomocí? Pokud byste to nezvládli, kontaktujte profesionální tesaře

Ceník tesařských prací

Pokud poptáváte tesařské práce a hledáte ceník, neváhejte nás kontaktovat. Uděláme vám cenu přesně na míru vaší stavbě