Jak se postarat o vaši střechu?

Jak se postarat o vaši střechu?

Střecha je základem pro pohodové bydlení, právě proto o ni musí být řádně postaráno. Velmi výhodné je zateplení střechy, které přinese úsporu za teplo v domácnosti. Věděli jste, že značná část tepla vám uteče právě střechou? O výhodách zateplení střechy, stejně jako o dalších možnostech, jak se o vaši střechu postarat si povíme v tomto článku.

Zateplení střechy má řadu výhod

Zateplení střechy vám přinese řadu výhod a věřte, že počáteční investice se vám rychle vrátí. Právě střecha je místem, kudy uniká nejvíce tepla z domu. Vaše topení je tak značně neefektivní.

Zateplením střechy dosáhnete velké úspory. Výhodou je zejména:

  • zabránění úniku tepla v zimě ven
  • zabránění propouštění tepla z venku do budovy, což se děje zejména v parném létě
  • možnost využití podkroví, kdy jej zateplením učiníte obyvatelným v létě i v zimě

Na co si dát pozor?

Před samotným zateplením je třeba zvážit i samotný stav střechy. Zateplení se provádí zejména u starších domků, které mají nějaká ta léta za sebou, proto střecha nemusí být zcela v pořádku. Trámy mohou být napadeny plísněmi a dřevokaznými houbami a před izolací se budou muset napřed ošetřit. Zabránit se musí i případnému zatékání děravou střechou. Pokud je však vaše střecha až příliš stará, je lepší přemýšlet o celkové rekonstrukci.

Jaká izolace?

Izolace se provádí buď zafoukáním speciální izolační pěnou nebo pokládáním izolačních materiálů na půdní strop, kdy je možné na izolaci dát ještě další desky pro možnost obývání podkrovní části domu.

V případě, že zateplujete svou střechu můžete zvolit izolaci mezi krokvemi nebo nad krokvemi, z nichž každá možnost nese svá pro a proti. Vybírat si můžete i z různých materiálů izolací. Asi vás nepřekvapí, že dodnes se k izolaci používají polyesterové desky, které jsou velmi levné a nabízí dobré izolační vlastnosti. Více známější je dnes minerální vlákno, konopí nebo ovčí vlna. O vhodnějším způsobu pro vaši střechu vám doporučujeme poradit se s odborníkem. Izolaci můžete vybírat podle ceny i užitkových vlastností. Pro bezpečný domov je možné zvolit i nehořlavou izolaci.

Další péče

Zateplením vaší střechy si vytvoříte nejen komfortní, nýbrž i efektivní domov. Zateplením však péče o vaši střechu nekončí. Nový vzhled i ošetření vaší střeše dodají nátěry, které ji udrží dlouho jako novou. Kvalitní nátěr dodá střeše nový kabát, ošetří ji a zabrání korozi.

Přemýšlíte o nové střeše? Poraďte se s odborníkem!