Dům nebo byt?

Dům nebo byt?

Tahle otázka asi bude muset přijít na mysl každému, kdo se rozhodne pro stěhování nebo pro koupi vlastního bydlení – v tomto případě je dokonce extrémně důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Ve většině případů se jedná o životní rozhodnutí, jehož výsledek může být velmi náročné změnit. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody jednotlivých možností?

Bydlení v bytě – výhody

Tento způsob ubytování je vysloveně vhodný pro společenské typy lidí, kteří jsou rádi pravidelně v kontaktu se svými sousedy, od např. společného venčení pejsků, nebo společné procházky s dětmi, či jen pravidelné setkávání se sousedy na dětském hřišti. Byt je možné mít v bytovkách se sotva pár bytovými jednotkami nebo pak v panelových domech, kde mohou být bytů i desítky nebo dokonce stovky – takže i tady je na výběr. Další výhodou bytů je nulová starost o vnější části bydlení, navíc byty zpravidla nemají zahradu, o kterou by se člověk musel téměř denně starat. Komfortem se bytové bydlení dokáže naplno vyrovnat bydlení v domě.

Bydlení v bytě – nevýhody

Asi hlavní nevýhodou bydlení v bytě je snížené soukromí – přes zeď panelových domů jde slyšet každé hlasitější slovo, pokud v bytě nad vámi bydlí děti, také nemáte zrovna vyhráno a co teprve sousedé, kteří vedou „italskou domácnost“ přímo za vašimi zdmi. Navíc ve vlastním domě se vám jen těžko stane, že otevřete dveře na chodbu a téměř pokaždé tam uvidíte někoho cizího, kdo vám do bytu bude nakukovat. Další nevýhodou je, že je téměř nemožné k bytu vlastnit i zahradu, natož na ni vyjít přímo ze dveří. Je ale možné pěstování některých druhů zeleniny na balkóně nebo lodžii. Posledním důležitým faktorem je velikost – v bytě jsou vždy pokoje poskládané tak, aby především došlo k co největší úspoře místa a společné prostory jsou zpravidla stísněné nebo jen takové, jak dispozice bytu dovolí.

Bydlení v domě – výhody

Výhod bydlení v domě můžeme vyjmenovat hned několik. Za předpokladu, že si domeček postavíte sami, můžete počítat s rozvržením vnitřních prostor dle vlastních přání a dle potřeb vaší rodiny, což je velmi praktické. Navíc dům můžete vystavět i do patra, případně vybudovat obytné podkroví, a to vám dává nespornou výhodu mnohem větších prostor a možností do budoucna stavět nebo rozšiřovat bydlení dále. U bydlení v bytě tato možnost prostě není. Dále je tady zahrada a výhody spojené s ní. Vlastní zahrada může být rájem pro každého, kdo miluje pěstování zeleniny nebo květin, nebo například pro vášnivé pejskaře. Na zahradu můžete také umístit bazén, terasu nebo zimní zahradu.

Bydlení v domě – nevýhody

Bydlení v domě je zpravidla energeticky náročnější. Pokud odjedete v chladnějším počasí na týdenní dovolenou, bude vám trvat minimálně týden opět celý dům vytopit. Důvody jsou prosté – větší prostory a žádní sousedé přilehlí stěnami k vašemu domu, kteří by pomohli vytápět váš dům přes stěny. To se samozřejmě netýká řadových domků, které právě stěnami přilehlé jsou, ovšem zde je opět výrazně snížené soukromí. Dalším bodem je údržba domu. Jelikož jste v tomto případě vlastníky celé nemovitosti a nejen její části, musíte sami udržovat společné vnitřní prostory (berte v potaz obzvlášť v případě plánů domu s pěti a více pokoji), fasádu domu, i prostory kolem domu – například v zimě před domem shrnovat sníh. A pak také zahrada a práce spojená s ní – na podzim je třeba pravidelně shrabávat listí, máte-li na zahradě stromy a o úrodu je třeba se postarat jak v největším letním parnu tak v největším podzimním dešti. Rodinný dům se prostě bez občasné renovace neobejde. Šikovný muž některé věci zvládne sám, ale čas od času prostě musíte kontaktovat stavební firmu.

Tato volba je velmi náročná a k rozhodnutí v této věci je třeba dojít po zralé úvaze. Oba typy bydlení zaručeně mají svá výrazná pro i proti a je na každém, aby se v tomto bodě individuálně rozhodl, co mu bude vyhovovat více a také kam ho více táhne jeho srdce.

Je také zásadní rozhodovat dle typu člověka. Pokud máte časově náročnou práci, nejste zrovna kutil, respektive vás to moc nebaví, pak bych volil větší, luxusnější byt. V opačném případě raději klidně menší domek. Samozřejmě vaše rozhodnutí ovlivní i finance, ale o tom až někdy příště.