Starší dům v novém kabátě

Novostavby na klíč už přestávají být fenoménem doby. Šikovné počtáře napadlo, že ušetřit na stavbě domu se dá.

Že rekonstrukce staršího domku, který si vyberete v žádané lokalitě, klidně i na samotě, je ideálním řešením. Cena takového domu je nižší (odpadá nákup pozemků), dá se rekonstruovat a bydlet v něm zároveň, navíc plán a postup rekonstrukce majitel ovlivňuje přímo na místě.

Rekonstruujte rychle, kvalitně, levně

Znáte možnosti rekonstrukce vašeho bydlení, vhodného projektanta, řemeslníky nebo stavební firmu? Jak potom dál s vybavením a zařizováním interiérů i exteriérů? Zcela prioritní aktivitou je sestavení termínového a technologického sledu, stejně jako žebříčku stavebních úprav dle důležitosti. Mít a znát vlastní finanční rozvahu i pravidelná kontrola jejího čerpání je hned úkol číslo 2. A pokud nejste právě kutil typu Ferda mravenec – práce všeho druhu, je namístě vybrat odbornou firmu, řemeslníky, architekta, dodavatele. Využít lze kladných referencí, zajímavých recenzí či doporučení spokojených zákazníků.

Proměny k nepoznání

I zcela starý a nevyhovující dům může dostát takové revitalizace, že se změní v super moderní, novodobý, atypický a pohodlný objekt, který nemá konkurenci v domcích řadových zástaveb. Na počátku je však třeba věnovat pozornost hlavním problémům starších staveb – vlhkým zdem, statickým poruchám, zatékání střechou, únikům tepelné energie, nefunkčním podlahám, nevhodně rozestavěným příčkám. To vše hravě posoudí stavební odborník a určí akutnost jednotlivých kroků.

Od střechy krok za krokem

Úniky tepla střechou a případné zatékání napoví, kam investovat nejdříve. O tom, zda jsou v pořádku krovy a latě, zda je nutno pořídit nové tašky či úplně změnit typ zastřešení, by měl rozhodnout odborník. Dokonce je vhodné nechat si udělat více posudků i cenových rozvah. Rozdíly se vyskytnou minimálně při použití jiného střešního materiálu – nezvolit místo tašek pálených betonové či vláknocementové desky? Jaké vlastnosti budou mít střechy plechové, měděné, hliníkové, vícevrstvé? Přednost by měly mít právě ty s vysokou odolností, dlouhou životností, lehké a snadno smontovatelné.

Práce jako na kostele

I když někdy postačí střechu zateplit za pomocí speciální nadkrokevní izolace, rozjíždí se kolotoč prací od rekonstrukce podlah, zateplení obvodových stěn, přerozdělení příček sádrokartonem, nových omítek, rozvodů elektřiny, vody a plynu, revize odpadů, případně nové vodovodní přípojky, renovace dlažby až po novou fasádu, venkovní úpravy a finální vybavování interiérů nevyjímaje.

Nezapomeňte na úřady

Při tom všem shonu nelze nepřipomenout, že své nám diktuje i příslušná legislativa. Místní stavební úřad si žádá minimálně ohlášení stavebních úprav, případně i projekty, a uživatel bez stavebních povolení na složitější přestavby může zapomenout. Máte v merku nějaký zajímavý dům v zeleni? Oblečte ho do nového kabátku, vybavte nábytkem a bydlete si spokojeně po svém a ve svém.

Rekonstrukce domku 13 Stavební firma Štrouf - před rekonstrukcí Stavební firma Štrouf - po rekonstrukci

Stavební firmu vybírejte dle referencí, doporučení a záruky. 

Poslední dotazy z poradny, rádi poradíme i vám

Zpráva: Rekonstrukce starého domu. Dobrý den, plánuji rekonstrukci starého domu a potřeboval bych posoudit současný stav základů (hlavně vlhkost a statika). Dům má původní jeden sklep pod cca polovinou domu, druhý sklep pod zbytkem domu je dostavován dodatečně. Ve sklepě se pod novými základy objevuje voda. Potřeboval bych posoudit, zda jsou současné základy v dobrém stavu a nejsou na generální opravu a také jestli je možné se vody zbavit. Můžete mi s tímto pomoci? Děkuji. S pozdravem
P. J.