Rekonstrukcí k lepšímu bydlení

Rekonstrukcí k lepšímu bydlení

V dnešní době jsou nemovitosti cenově na své spodní hranici, přesto se trh s realitami příliš nehýbe. Mezi lidmi prostě nejsou peníze na nákup nového domu či bytu, proto se stále častěji přistupuje k přestavbám a rekonstrukcím. Za poslední rok se do rekonstrukce pustila přibližně čtvrtina Čechů.

Lidé jednak rekonstruují své staré byty, ale také raději koupí levnější byt určený k rekonstrukci než dražší nový. Má to tu výhodu, že nutné investice jsou rozloženy do menších částek v delším časovém období. Je to také způsob, jak mít (do určité míry) bydlení podle svých představ. Můžete si vybrat materiály, barvy, tvary a částečně i změnit dispozici.

Pokud se jedná o byty, změny jsou omezeny v první řadě nosnými stěnami a celkově konstrukčním systémem. Není možné bez rozmyslu bourat a přestavovat, vyřezávat otvory nebo stavět nové stěny a narušit tak statiku celého domu. Veškeré stavební práce v bytě podléhají ohlašovací povinnosti na stavebním úřadě. Bourání příček a zásahy do konstrukcí vyžadují projekt pro stavební povolení. U těchto větších zásahů je nutný i stavební průzkum k posouzení stavu stávajících konstrukcí.

Ze svislých prvků lze bez obav (a bez stavebního povolení) odstranit jen bytové jádro a lehké nenosné příčky. Také z tohoto důvody se nejčastěji rekonstruují bytová jádra, koupelny, WC a kuchyně. V těchto místech bývá mnohdy vhodná změna dispozice např. tak, aby nebylo nutno chodit z WC do koupelny přes kuchyň. V těchto místech uvážlivě volte materiál příček, aby nenastal problém se zavěšením skříněk kuchyňské linky.

Instalatérské práce Brno

Změna dispozice obvykle vyžaduje výměnu podlahových krytin. V dnešní době velmi oblíbené dřevěné podlahy mohou výrazně zhoršit kročejový hluk. Nechcete-li hlukem obtěžovat sousedy a řešit nepříjemnosti s tím spojené, máte dvě možnosti – vybourat podlahu až na stropní panel, zbudovat kvalitní kročejovou izolaci a poté pokládat dřevěnou podlahu nebo dlažbu, nebo použít měkkou podlahovou krytinu, např. PVC, korek nebo koberec.

Výměny oken a zateplení fasády se běžně provádí na celém domě najednou a v jednotném stylu, možnost individuálního řešení se nenabízí. Pouze je nutné dbát na to, aby se nová okna osazovala až po zateplení. Opačný postup by byl spíše ke škodě.

Investice do zkvalitnění bydlení se určitě vyplatí, ať už jde o pohodlí, funkčnost nebo estetiku. A z dlouhodobého hlediska můžete rekonstrukcí dosáhnout i značných úspor.

Samostatnou kategorií jsou střechy a s tím spojené pokrývačské a tesařské práce. Tomuto tématu se budeme věnovat v příštím článku.

 

Poslední dotazy z poradny, poradíme i vám:

Zpráva: Nabídka na sedlovou střechu a strop. Dobrý den, poptávám sedlovou střechu 16×6 m, na 1p rodinný domek mimo brno /50km/ včetně zhotovení stropu dřevěného trámového se suchým záklopem. Vše na klíč včetně demontáže stávajícího krovu. Prosím o nabídku ceny materiálu, práce a termínu realizace. MP

 

Krásné skleněné dveře pro váš originální interiér
Krásné skleněné dveře pro váš originální interiér