Loading...

Koupě bytu

Koupě bytu

Nastal ten pravý čas? Současný byt je malý a nebo jste prostě zdědili fůru peněz a chcete je rozumně investovat?

Koupě bytu je vždy velkým rozhodnutím, které u většiny jedinců nastává jednou, maximálně dvakrát za život. Proto bychom měli vždy v tomto případě uplatňovat pravidlo dvakrát měř, jednou řež.

Důležité rozhodnutí, byt nebo raději domeček?

Důležité je, zda pro nás bude lepší byt nebo dům se zahradou, dále jestli chceme bydlet na vesnici, nebo přímo vprostřed města. Nejdůležitějším faktorem je vždy cena bytu. Kolik jsme ochotni zaplatit? Kolik máme na účtu nebo kolik si můžeme půjčit? Nesmíme také zapomenout na vlastnictví bytu – byt v osobním vlastnictví nebo byt družstevní? To jsou nejčastější druhy vlastnictví, se kterými se můžete při koupi bytu setkat. Pokud jsme zvážili tato kritéria, následují další, neméně podstatná, a to například dispozice bytu – pokud budu celý život bydlet sám, vystačím si s garsonkou, pokud ovšem plánuji 4 děti, potřebuji byt velký, podlaží – většina se vyhne přízemním bytům a také patrům nejvyšším. Koupit byt s pomocí realitní kanceláře nebo bez ní?

S rozhodováním ještě nejste u konce

Nejdůležitější fakta jste vyřešili, teď nastává chvíle, kdy je třeba rozmyslet řadu dalších, jen o něco málo méně podstatných. Balkón – potřebuji ho nebo se bez něj obejdu? Sklep – tady nastává naprosto stejná situace jako s balkónem. Rozložení bytu – jsem ochotný akceptovat průchozí pokoj či pokoje nebo je to pro mne důvod, abych tento byt nekoupil? Jak velké nabízí tento byt úložné prostory? Jak jsou v pokojích rozvržené dveře a okna – bude možné pokoje zařídit klasickým nábytkem nebo kvůli špatnému rozvržení budu muset platit za nábytek na míru? Podlahy – parkety, lino nebo plovoucí? Je byt v původním stavu, po částečné rekonstrukci nebo kompletně rekonstruován? – tuto otázku vždy pokládáme sami sobě pouze úměrně k tomu, jakou cenu jsme ochotni za byt zaplatit.

Starý byt, domek na rekonstrukci

Zajímavá alternativa, ovšem jen pokud koupíte dobře. Jeden příklad: V roce 2000 jsem za 400 000 Kč koupil domeček od příbuzného. S malým pozemkem. Dispozičně vypadal takto: 2+kk, 2 chodby, půda, stará, ale funkční střecha, topení krbová kamna + přímotopy, obytná plocha cca 75 m2. Výměna oken a dveří v roce 2004. Kompletní rekonstrukce proběhla v roce 2006, úvěr od stavební spořitelny. Proběhla rekonstrukce střechy, krov zůstal, došlo k zateplení, výměně krytiny, za použití ekopanelů vybudování půdní vestavby. V přízemí se z jedné chodby udělala kuchyň, topení zůstalo stejné, došlo také na rekonstrukci podlah, rozvodů, odpadů, zateplení domku….Od roku 2000 jsem do domku investoval (včetně kupní ceny) cca 1 500 000 Kč. Domek byl cca 25 km od Brna. Za pár let jsem ho sice prodal, ale koupě i investice do rekonstrukce se mi vyplatila.

Zařízení bytu

Minimálně matraci, hrnek s talířem a ledničku budete potřebovat (vyprat můžete u kamarádky). Pokud nechcete bydlet jen mezi 4 stěnami, můžete investovat do bazarového nábytku. Bazary s nábytkem jsou v každém větším městě, koupit můžete i přes internet, zboží vám dovezou až do domu. Ceny jsou opravdu o hodně nižší než u nábytku nového, přesto seženete velmi kvalitní kousky, chce to jen trpělivě vybírat.

K řešení také vyvstane otázka samotného interiéru. Do budoucna musíte počítat s různými poličkami, stoly, stolky, bytovým textilem (polštáře, přikrývky, povlečení, ubrusy, záclony…), ale také např. dveřmi do interiéru, sprchovým koutem či vanou, zrcadlem, knihovnou atd.

Ty otravné přepisy

Ano, mluvím o tom, že na sebe budete muset přihlásit odběrné místo elektřiny a plynu. Jako majiteli nemovitosti vám nic jiného nezbude. Jestliže jste to ještě nikdy nedělali, nemějte obavy, není to nic složitého, podrobněji o tom píší zde. Jen se obrňte trpělivostí.

Koupě bytu není snadnou záležitostí

Toto tvrzení dokazuje i množství formalit, které se ke koupi vážou – jak vyřizování s bankou, tak s prodávajícím nebo realitní kanceláří jako zprostředkovatelem. Nezbývá, než popřát šťastnou ruku při výběru.

Chci fér cenu a záruku 5 let

REFERENCE, chcete nás ohodnotit?

20
Přes 20 let zkušeností
60
60 měsíců záruka
100
100% kvalita poskytovaných služeb
100
100% spolehlivost