Loading...

10 PŘEDSUDKŮ VŮČI MONTOVANÝM DŘEVOSTAVBÁM

10 PŘEDSUDKŮ VŮČI MONTOVANÝM DŘEVOSTAVBÁM

Typický Čech se jen horko těžko loučí s obyčeji a zavedenými zvyky.

Z pohledu zachování tradic a patriotismu je toto úctyhodnou vlastností, v případě kvality bydlení však už tak moc ne.

Většina z nás je proto stále zarputilými zastánci zděných domů. Postupně jsme však zapomněli na to, že naši předci stavěli a žili v roubenkách. Vytvořili jsme vůči montovaným domů, jež vznikly jako kompromis mezi roubenkou a zděným domem, řadu předsudků a nechali je kolovat napříč celou republikou. Montované dřevostavby však nejsou ve světě žádnou novinkou a jejich prosazování na našem území je, spíše než výdobytkem moderní doby, posláním: šetřit naši přírodu, čas i peníze.

O montovaných domech se často s radostí a škodolibostí tvrdí, že:

Mají krátkou životnost: předsudek č. 1

Naopak. Montované domy jsou stavěny důmyslně a pečlivě tak, aby vydrželi 100 – 150 let. Každá stavba si však vyžaduje údržbu, která je-li pečlivá a pravidelná, mohou tyto stavby stát věčně. Necháme-li je naopak chátrat, velká koncentrace přírodních materiálů zajistí to, že postupně splynou se zemí, což je ale jejich environmentální účel. Žádná opuštěná k ničemu sloužící torza, ale nové neznečištěné stavební místo.

V případě zemětřesení budou srovnány se zemí: předsudek č. 2

Za prvé, na co se obáváme velkých zemětřesní, když nežijeme-li v seizmické oblasti, což se za náš život či život našich dětí změní jen těžko? Za druhé, stabilita montovaných domů je díky vyváženému poměru pevnosti, tvrdosti a pružnosti dřevěné konstrukce pevně ukotvené v základech, dokonalá.

Velká voda si je odnese s sebou: předsudek č. 3

Tady znovu. Kdo u nás dobrovolně staví v záplavové oblasti? No, a pokud přece, montovaná dřevostavba by i tu byla nejideálnější, neboť řádné ukotvení, dokonalá stabilita a schopnost dřeva absolvovat vlhkost, by zajistili, že následná renovace montovaného domu by spočívala pouze a jen v řádném vyschnutí a výměně materiálu maximálně do výše jeho zatopení.

Jsou stavby se zlou akustikou a izolačními vlastnostmi: předsudek č. 4

Montované dřevostavby mají díky dřevu vynikající akumulační schopnost, tedy schopnost pohlcovat vzniklé teplo a rozptylovat jej do vnitřního prostředí postupně. To cihla ani beton nedokáže. Jsou stavěny jako nízkoenergetické, ultra-nízkoenergetické nebo dokonce jako pasivní, což znamená, že si jejich provoz vyžaduje minimální vstupní energie. Díky zakomponovaným izolačním materiálům mají dále skvělou vzduchotěsnost i odolnost vůči hluku. Zde jsou obavy skutečně nemístné.

Jsou jen provizorní a neslouží k trvalému bydlení: předsudek č. 5

Tento předsudek vznikl nejspíš díky nízké pořizovací ceně domu, kdy mají lidé pocit, že za zlomek ceny za bydlení dostanou bydlení pouze dočasné. Nikoli, montované domy mohou složit několika generacím, je-li o ně patřičně postaráno, viz. kapitola č. 1 o životnosti.

Plýtváním dřeva na jejich výstavbu vymýtíme naše lesy: předsudek č. 6

Na rozdíl od cihel, betonu a podobných stavebních materiálů je jediné dřevo zdrojem přírodním a především obnovitelným. Pro montované domy na našem území hovoří také fakt, že od roku 1991 bylo zalesněno o 50 % ploch více. A nakonec, dřevovýroba, jakožto jedno z nejstarších řemesel na našem území, dokáže jako jediná zpracovávat a využívat každý strom do jeho poslední třísky, tudíž je absolutně bezodpadová.

Jsou určené jen pro rodiny s nízkými příjmy: předsudek č. 7

Opět omyl vycházející nejspíš z nepochopené nízké pořizovací ceny montovaných domů, která má zárodek pouze a jen v rychlé výstavbě a nízké ceně vstupních materiálů. Na základní avšak plnohodnotný malý dřevodomek může skutečně dosáhnout téměř každý, což je jeho účel. Ale na druhé straně jsou stavěny i atypické montované stavení s tím nejmodernějším zařízením a technologiemi, tří patrový či kaskádovitý zámek se zázemím, které uspokojí i ty nejnáročnější. Z venku navíc nikdo nepozná, že jde o montovaný dům, jestli vám jde o tohle.

Jsou nemoderní a příliš obyčejné: předsudek č. 8

Montované domy jsou přesně takové, jaké si je majitelé navrhly. Nelíbí-li se vám ty, které jste doposud viděli, pak se vám nelíbí spíše styl obyvatelů těchto domů. Vy si svůj montovaný dům můžete vymyslet skutečně podle libosti, s garáží či bazénem, s wellness a posilovnou, se zelenou střechou. Dům z venku omítnutým, obložený dřevem, kamením či plechem. Dům jednopodlažní, vícepodlažní, podsklepený či solitérový. Rozdíl oproti zděným stavbám tkví pouze ve vnitřní konstrukci z lehkých materiálů, kterou nikdo nevidí, a která dokáže úplně totožné věci jako zdi z materiálů těžkých.

Stavby po pár letech prolezené červotoči a houbami: předsudek č. 9

Veškeré dřevěné prvky musí být samozřejmě naimpregnovány, s čímž se ale při výstavbě počítá, a vše je řádně ošetřeno, tak jak má. Odhalené dřevěné prvky musí být následně impregnovány v intervalech, tak jak si bude vyžadovat údržbový manuál, což není ale pro majitele dřevěných oken, nábytků, altánů či zahradních domků žádnou novinkou. Za tu cenu to, ale myslím si, stojí.

V případě požáru shoří jako papír: předsudek č. 10

Opět omyl. Lesy byly po miliony let vystavovány požárům a stromy si tak vybudovaly vůči nim jistou imunitu. Masivní dřevo nikdy neshoří hned, od a až po z. V montovaném domě je navíc soustředěn protipožární sádrokarton, který přístup ohně ke dřevu ještě více zpomaluje. Věděli jste třeba, že taková konstrukce z ocele se naproti tomu při požáru celá roztaví a stává se trvale narušená a neobnovitelná, a proto bývá nově obkládána právě dřevem? Co víc dodat.

Tímto jsou, myslím si, mýty vůči montovaným domům téměř vyvráceny, a proto zkuste jejich místo na našem území ještě zvážit, anebo alespoň nebrat druhým lidem šanci nezadlužit se horentně a nesmyslně, bezohledně a sobecky kvůli střeše nad hlavou. Montované dřevostavby jsou tu pro každého, pro kvalitnější a smysluplnější život všech, ano i ten váš.

REFERENCE, chcete nás ohodnotit?

20
Přes 20 let zkušeností
60
60 měsíců záruka
100
100% kvalita poskytovaných služeb
100
100% spolehlivost